Super League 2 : Μόνα στην κορυφή τα Χανιά! Διπλό στην Καλλιθέα!

Επιμέλεια: Καταλίνα Ρεστρέπο – Catalina Restrepo (Colombiana) – (ΣΠΟΡ)

ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

Το έκαναν κι αυτό τα Χανιά! Διπλό στην Καλλιθέα!

Από τον Βασίλης Φουντουλάκης – mirrorsports.gr

Με γκολ του Ελευθεριάδη “άλωσαν” την Καλλιθέα τα Χανιά!

Τα Χανιά με μια ουσιαστική και εξαιρετική εμφάνιση νίκησαν μέσα στο “Γρ.Λαμπράκης” την Athens Kallithea με 1-0 και ανέβηκαν μόνα στη κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήαμτος της Super League 2 μετά από 6 αγωνιστικές.

Το γκολ που έκρινε το ντέρμπι σημείωσε ο Χρήστος Ελευθεριάδης στο 8ο λεπτό, με την ομάδα να είναι γενικότερα πιο ουσιαστική με πολλές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία και ανώτερη επί των γηπεδούχων.

Τα Χανιά έτσι έφτασαν τους 15 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στους 11.

Η ομάδα κατάφερε στη πρώτη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε να ανοίξει το σκορ, με δράστη τον Χρήστο Ελευθεριάδη, που ξεκίνησε για πρώτη φορά εφέτος στη βασική 11άδα, και έπειτα από προσπάθεια του Μάναλη.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν, αλλά οι απειλές τους προς την εστία του Καλογεράκη προέρχονταν μόνο από στημένες φάσεις. Από την άλλη τα Χανιά δημιούργησαν ευκαιρίες μέσα από οργανωμένες επιθέσεις με κύριους εκφραστές τους Μάναλη και Μανουσάκη.

Στο β’ μέρος το παιχνίδι παρέμεινε μοιρασμένο στη κατοχή, με τις δυο ομάδες να διεκδικούν το γκολ. Ωστόσο και πάλι τα Χανιά είχαν τις περισσότερες και πιο καθαρές ευκαιρίες, ενώ την ίδια στιγμή με εξαιρετική αμυντική λειτουργία δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν φάσεις στην εστία του Καλογεράκη, ο οποίος όποτε χρειάστηκε “καθάρισε” τις φάσεις.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

8’ Ο Μάναλης κάνει το γύρισμα, ο Κότσαρης χάνει την μπάλα από τα χέρια του και ο Ελευθεριάδης με κοντινή κεφαλιά σε κενή εστία ανοίγει το σκορ για τα Χανιά! (0-1)
25΄Σουτ του Μάναλη μπλοκάρει ο Κότσαρης
36’ Κεφαλιά του Λουκίνα, ο Καλογεράκης διώχνει στη γωνία του, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και φεύγει κόρνερ
39’ Κεφαλιά του Μαρότα από εκτέλεση φάουλ μπλοκάρει σταθερά ο Καλογεράκης
42’ Σκαστή κεφαλιά του Μαρότα, έπειτα από κόρνερ, Καλογεράκης διώχνει σε κόρνερ
43’ Νέο κόρνερ από τον Ντεμέτριους και νέα κεφαλιά του Μαρότα, καταλήγει άουτ
45+2’ Μακρινό σουτ του Μανουσάκη, η μπάλα κοντράρει και περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων
49’ Σουτ του Μάναλη, με δυσκολία ο Κότσαρης απομακρύνει
53’ Καλό σουτ του Μανουσάκη από πλάγια θέση διώχνει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων
54’ Από κόρνερ, κεφαλιά ο Περέιρα, η μπάλα άουτ
57’ Ο Μανουσάκης σουτάρει από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα κοντράρει, χάνει δύναμη και καταλήγει στον Κότσαρη
66′ Από φάση διαρκείας, ο Σίλβα έκανε το γυριστό, η μπάλα άουτ
73′ Κεφαλιά Μαζουλουξή από φάουλ του Σιλά, μπλοκάρει ο Κότσαρης
80′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάνο ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ έφυγε ελάχιστα άουτ

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας (46’ Μουστακόπουλος), Μαρότα, Ουές (83′ Βερτάινεν), Κυνηγόπουλος (56’ Ιωαννίδης), Ρομαό, Ματίγια, Περέιρα (64′ Σίλβα), Ντεμέτριους, Βασιλόγιαννης (46’ Μανθάτης), Λουκίνας

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (46’ Κατσούρρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σιλά, Λεμονής, Τσέλιος (79′ Εντγκαρ), Ντίας (22’ Τσορνομάζ), Ελευθεριάδης (66′ Κόλα), Μανουσάκης, Μάναλης (79′ Μάνος)

Διαιτητής: Βεργέτης Χρήστος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Στάικος Κωνσταντίνος (Λάρισας) – Στεφανής Γεώργιος (Καρδίτσας)
4ος διαιτητής: Κουκούλας Παναγιώτης (Λέσβου)